Ingyenes szolgáltatásunk: erdőterápia

Japán, kínai és orosz orvoslásban hosszú idő óta élnek a fitoncidok gyógyító hatásával. A fitoncidok antimikrobiális szerves vegyületek, melyeket növények termelnek. A szót 1937-ben alkotta Dr. Boris P. Tokin, orosz biokémikus a Leningrádi Egyetemen, aki megfigyelte, hogy egyes növények olyan anyagokat termelnek, amelyek gátolják a mikroorganizmusok által okozott rothadást és erjedést, valamint azt hogy megegyék őket az állatok.

Shinrin-yoku a Bükkben

Erdőfürdő, azaz japánul sinrin-joku, a neve annak a stressz oldó, relaxációs programnak, amelynek során a túrázók elmerülnek a fák által kibocsátott esszenciális illóolajok, a fitoncidok párájában. Az elmúlt években számos kísérletet végeztek japán orvosok, hogy az erdei környezetben töltött idő milyen hatással van az egészségre. Mindannyian átéltük már azt a nyugalmat, amit a fák illata, a patakok csobogása, a lombok között átszűrődő fény biztosított számunkra egy-egy erdei séta során. Yoshifumi Miyazaki professzor vezetésével többféle vizsgálatot is elvégeztek, hogy bizonyítsák az erdő gyógyító hatását. 260 személyen végeztek hormonvizsgálatot, miután egyik részük városi környezetet vetítő filmet nézett, a másik részük erdei képeket látott a filmen. A vizsgálat alapján kiderült, hogy az erdőben játszódó filmet nézők nyálában a kortizol nevű stresszhormon szintje 13,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint azoké, akik városi környezetet láttak. Eredményeik szerint az erdőben való túrázás, sétálás jótékonyan hat az immunrendszerre azzal, hogy növeli a természetes immunvédekezésben fontos szerepet játszó természetes ölősejtek számát, aktivitását, továbbá a sejten belüli tumor ellenes fehérjék szintjét is fokozza és csökkenti a stressz hormonok szintjét. Egy órás erdei séta 50 százalékkal növeli a kreativitást… Írók, költők, zenészek! Gyertek Noszvajra, merüljetek el az ihletben!

erdofurdo

A kutatások publikálása óta Japánban egyre nagyobb népszerűségnek örvend az „erdőfürdő”, vagyis az erdei kirándulással „végzett” stressz-csökkentő és immunerősítő terápia. „Az ember ötmillió évig erdőben lakott, a városi környezet stresszforrást jelent számunkra” – mondja Yoshifumi Miyazaki professzor – „Ezért, ha visszatérünk az erdőbe, testünk újra a számára természetes környezetbe kerül. ” Az eredmények alapján elmondható, hogy az erdős környezet csökkenti a stresszt, elősegíti a vegetatív/autonóm idegrendszer relaxációját.” Erdőfürdőzzetek ti is! A Noszvaja 981 vendégházat körbeölelő Bükk, tökéletes helyszín erre.

Foglaljátok le még ma erdőfürdőzésetek időpontját!